Opis lotniska - Aeroklub Zagłębia Miedziowego - Lotnisko LUBIN (EPLU)

Przejdź do treści

Opis lotniska

EPLU latarką w nocy

Lotnisko Lubin (ICAO: EPLU) położone jest 3 km na północ od miasta Lubina na Dolnym Śląsku. Dzięki bliskości swojego położenia w stosunku do głównego miasta w rejonie polskiego Zagłębia Miedziowego jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla przybywających na nie statków powietrznych.

Lotnisko posiada asfaltowy pas o długości 1000 m z kierunkami lądowania 13 i 31. Dla samolotów lądujących na kierunku 13 obowiązuje krąg samolotowy LEWY natomiast na kierunku 31 obowiązuje krąg samolotowy PRAWY. W szczególnych i uzasadnionych przypadkach, po uzgodnieniu drogą radiową, informator AFIS może wyrazić zgodę na zmianę sposobu lądowania.

Przylot statków powietrznych nie należących do Aeroklubu Zagłębia Miedziowego oraz tych, których właściciel nie posiada stosownej umowy z Zarządzającym lotniskiem Lubin musi być zgłoszony co najmniej z 24 godzinnym wyprzedzeniem dla statków powietrznych z krajów grupy Shoengen i z 48 godzinnym wyprzedzeniem dla statków powietrznych spoza grupy Schoengen.

Na lotnisku znajduje się także stacja paliw PETROLOT'u można więc zatankować zarówno paliwo lotnicze AVGAS 100LL jak i JET-A1.

Właścicielem lotniska oraz jego Zarządzającym jest Aeroklub Zagłębia Miedziowego, który statutowo znajduje się w strukturach Aeroklubu Polskiego.


Wróć do spisu treści